Efektivní učení: vyučovací metody, praktické tipy

Obsah:

Efektivní učení: vyučovací metody, praktické tipy
Efektivní učení: vyučovací metody, praktické tipy
Anonim

Většině učitelů záleží na výsledcích svých studentů. Není pochyb o tom, že pedagogové ovlivňují, jak se jejich dětem ve škole daří. Když se však podíváte na tisíce studií na toto téma, je jasné, že některé strategie učení mají mnohem větší dopad než jiné. Co je efektivní učení? Jaké jsou jeho metody, prostředky, formy a techniky?

technologie efektivního učení
technologie efektivního učení

Jasné cíle lekce

Strategie pro efektivní učení založené na důkazech zahrnují:

  • Cíle. Rozhodující je, co chcete, aby se studenti v každé lekci naučili. Jasné cíle lekce vám a vašim studentům pomohou soustředit se na každý aspekt vaší lekce, na to, na čem nejvíce záleží.
  • Ukaž a řekni. Obecně platí, že byste měli své lekce začínat nějakým druhem představení, představení a příběhu. Jednoduše řečeno, příběh zahrnuje výměnuinformace nebo znalosti se svými studenty. Jakmile jasně sdělíte, co chcete, aby vaši studenti věděli a byli schopni říci do konce lekce, měli byste jim říci, co potřebují vědět, a ukázat jim, jak řešit problémy, které chcete, aby se mohli rozhodnout.. Nechcete strávit celou lekci ujišťováním se, že vás děti poslouchají, takže se soustřeďte na svůj pořad a řekněte, na čem záleží nejvíc.

Otázky k ověření porozumění

Učitelé obvykle tráví hodně času kladením otázek. Jen málo učitelů však používá otázky k testování porozumění v hodinách. Než však přejdete k další části lekce, měli byste vždy zkontrolovat, zda jste pochopili. Efektivní metody učení, jako je odpovídání na tabuli, osobní rozhovory a „řekni to příteli“, pomohou otestovat porozumění, než přejdete z pořadu k další části lekce.

efektivní učení
efektivní učení

Spousta praxe

Cvičení pomáhá studentům udržet si znalosti a dovednosti, které získali, a dává vám další příležitost otestovat, jak rozumíte tomu, co jste se naučili. Vaši studenti by si měli procvičit, co se naučili během vaší prezentace, což by zase mělo odrážet účel lekce. Praxe není nesmyslné zaměstnání ve třídě. Efektivní forma výuky zahrnuje řešení určitých problémů, které již byly dříve modelovány. Studenti lépe vstřebávají informace, když je učitel nutí procvičovat stejné věci po určitou dobu.časové rozpětí.

Používání účinných učebních pomůcek

To zahrnuje myšlenkové mapy, vývojové diagramy a Vennovy diagramy. Můžete je použít, abyste studentům pomohli shrnout, co se naučili, a porozumět vztahu mezi aspekty toho, co jste je naučili. Diskuse o grafickém shrnutí je dobrý způsob, jak ukončit vaši show a předpříběh. Na konci lekce si jej můžete znovu prohlédnout.

Zpětná vazba

Toto je „snídaně šampionů“a používají ji nejlepší světoví pedagogové. Jednoduše řečeno, zpětná vazba zahrnuje sledování toho, jak studenti společně dokončili konkrétní úkol způsobem, který jim pomůže zlepšit se. Na rozdíl od pochvaly, která se zaměřuje spíše na studenta než na úkol, poskytuje zpětná vazba hmatatelné pochopení toho, co udělal dobře, kde jsou a jak mohou zlepšit svůj výkon.

Flexibilita

Toto je další efektivní metoda výuky. Buďte flexibilní, pokud jde o to, jak dlouho studium trvá. Myšlenka, že s dostatkem času se každý student může efektivně učit, není tak revoluční, jak se zdá. Toto je jádro toho, jak vyučujeme bojová umění, plavání a tanec.

Když ovládnete umění učit se, odlišíte se jinak. Udržujete své vzdělávací cíle stejné, ale změníte čas, který každému dítěti věnujete, aby uspělo. V rámci přeplněných osnov se to možná snáze řekne, než udělá, ale dokážeme to všichni.je to do jisté míry.

efektivní metody výuky
efektivní metody výuky

Skupinová práce

Nejúčinnější metody učení zahrnují skupinovou práci. Tato metoda není nová a lze ji vidět v každé třídě. Produktivní skupinová práce je však vzácná. Při práci ve skupinách mají studenti tendenci spoléhat na osobu, která se zdá být nejkompetentnější a nejschopnější pro daný úkol. Psychologové tento jev nazývají sociální nečinnost.

Pro zvýšení produktivity týmů je nutné zvolit úkoly, které jsou jim přiděleny, a jednotlivé role, které každý člen skupiny zastává. Měli byste skupiny požádat pouze o provedení úkolů, které mohou úspěšně provést všichni členové skupiny. Musíte také zajistit, aby každý člen skupiny byl osobně odpovědný za jeden krok v úkolu.

Strategie učení

Systémy efektivního učení zahrnují různé strategie. Je důležité nejen učit obsah, ale také jak používat vhodné strategie. Když učíte děti číst, musíte je naučit, jak si zapamatovat neznámá slova a také strategie, které prohloubí jejich porozumění. Když učíte matematiku, musíte je naučit strategie řešení problémů. Existují strategie, které podporují efektivní dokončení mnoha úkolů, které požadujete od studentů ve škole. A musíte studenty o těchto strategiích vzdělávat, ukázat jim, jak je používat, a dát jim řízenou praxi, než je požádáte, aby je používali sami.

Vzdělávání metakognice

Mnoho učitelů zjišťuje, že povzbuzují studenty, aby používali metakognici, když je prostě žádají, aby používali efektivní učební strategie, jako je vytváření spojení při čtení nebo sebeverbalizace při řešení problémů. Povzbuzení k používání strategií je důležité, ale není to metakognice.

Metakognice zahrnuje přemýšlení o svých možnostech, volbách a výsledcích, a to má na výsledky ještě větší dopad než samotné strategie učení. Studenti mohou zvážit, jak efektivní formu učení by si pro sebe zvolili poté, co by se zamysleli nad svým úspěchem nebo nedostatkem, než budou pokračovat ve zvolené strategii nebo ji změnit. Při používání metakognice je důležité přemýšlet o tom, které strategie použít, než si nějakou vybrat.

efektivní forma vzdělávání
efektivní forma vzdělávání

Podmínky pro vysoce efektivní vzdělávací proces

V průběhu vzdělávacího procesu by měly být vytvořeny podmínky pro efektivní učení.

  • Přemýšlejte o vztahu mezi učitelem a studentem. Tato interakce má velký dopad na učení i na „klima ve třídě“. Je důležité vytvořit ve třídě prostředí, které „neustále žádá víc“a zároveň potvrzovat sebevědomí studentů. Úspěch je třeba přičíst úsilí, nikoli schopnostem.
  • Řízení chování hraje důležitou roli. Mohlo by se zdát, že to není tak důležité jako znalost předmětu a učení ve třídě, ale chování je mocným faktorem přispívajícím k úspěchu učitele. Ale vedení třídy - včetněJak dobře učitel využívá čas ve třídě, koordinuje zdroje třídy a řídí chování, je považováno za zásadní pro efektivní učení.
  • Správné vztahy s kolegy a rodiči. Profesionální chování učitele, včetně podpory vrstevníků a komunikace s rodiči, má také mírný dopad na efektivní učení studentů.
efektivní techniky učení
efektivní techniky učení

Co mohou učitelé udělat pro zlepšení svých dovedností?

Co učitelé potřebují, aby mohli profesně růst? Sledujte své úspěšné kolegy, jen se usaďte a sledujte, jak respektovaní a oddaní zaměstnanci provádějí své řemeslo. Učitelství se může stát izolovanou profesí, pokud to dovolíme, a dostat se do tříd jiných lidí bourá tyto zdi a pomáhá učitelům v tomto procesu růst. Použijte technologii, abyste viděli ostatní v akci. Nejen, že si budete moci vybrat konkrétní tipy pro zlepšení svých dovedností – organizace práce, zefektivnění domácích úkolů atd., ale také se budete moci spojit s kolegy, které byste jinak možná neměli.

Poslouchejte ty, kteří vás vidí každý den. Ironií hodnocení práce učitele je, že nenavrhujeme naslouchat těm, kteří to vidí nejvíce – studentům. Dát dětem příležitost podělit se o své myšlenky o vaší praxi a její účinnosti vyžaduje vysokou úroveň důvěry v ně a velké pohodlí ve vaší schopnosti přijímat zpětnou vazbu. Tato zpětná vazba však můžebýt velmi cenný.

Jedním z účinných učebních nástrojů je otevřená otázka na konci testu, kde studenti mohou komentovat, jak dobře jim učitel pomohl naučit se látku. Překračovat rámec osnov je zvykem nejlepších učitelů. Ujistěte se, že si své téma důkladně prozkoumáte a pokuste se důsledně hledat způsoby, jak do své praxe přinést nové informace.

organizace efektivního školení
organizace efektivního školení

Organizace efektivního učení: metody a mechanismy

Abyste přežili a prosperovali, musíte být organizovaní a disciplinovaní. Efektivní výuka středoškoláků a vysokoškoláků probíhá pomocí tří přístupů k výuce:

1. Přednášky. Jsou organizovány pro celou třídu a určují obsah a rozsah vyučované látky. Nemusí nutně učit vše, co je třeba znát, ale poskytují rámec pro další studium témat prostřednictvím jiných forem učení (praktická práce, supervize) a prostřednictvím samostatné četby. Zároveň je důležité navštěvovat a interagovat s poskytnutými informacemi. Člověk musí být připraven dělat si poznámky z hlavních bodů a určit, které oblasti přednášky jsou méně jasné, aby je bylo možné zvážit později. Většina lektorů poskytuje nějakou formu letáku. Materiály nemají nahrazovat přednášku, ale jsou poskytovány proto, aby vám poskytly „oddech“, abyste se mohli blíže zapojit do přednášky.

2. Praxe. Praktická práce zpravidla slouží k ilustraci tématu z přednášek a přenosu dovedností,nezbytné pro aplikaci těchto pojmů v praktické nebo experimentální formě. Ke každé praktické práci je třeba přistupovat s pozitivním přístupem a snažit se poučit z příkladů nebo experimentů.

3. Supervize jsou školení v malých skupinách, která jsou jedinečnou příležitostí k učení. Je to dobrá šance, jak si ujasnit všechny matoucí body z přednášek nebo cvičení a dobrý způsob, jak zhodnotit porozumění a pokrok.

podmínky pro efektivní učení
podmínky pro efektivní učení

Vysoce výkonné specifikace

Existují určitá kritéria pro měření toho, jak produktivně používáte efektivní vzdělávací nástroje. Zde jsou vlastnosti vysoce efektivního vzdělávacího prostředí:

1. Studenti kladou dobré otázky.

Toto není dobrý výsledek, ale je velmi důležitý pro celý proces učení. Role zvědavosti byla studována (a možná nedostatečně prozkoumána a podceňována). Mnoho učitelů nutí studenty klást otázky na začátku hodiny, často bezvýsledně. Klišé otázky, které odrážejí nedostatečné porozumění obsahu, mohou bránit dalšímu získávání dovedností. Faktem ale zůstává, že pokud se děti neumějí ptát ani na základní škole, je něco špatně. Dobré otázky mohou být často důležitější než odpovědi.

2. Nápady pocházejí z různých zdrojů.

Nápady na lekce, četby, testy a projekty by měly pocházet z různých zdrojů. Pokud všechny pocházejí z úzkých pramenů zdrojů, riskujete, že uvíznete v jednom směru. Tohle jemůže to být dobré nebo ne tak dobré. Alternativní? Zvažte zdroje, jako jsou profesionální a kulturní mentoři, komunita, odborníci na témata mimo oblast vzdělávání a dokonce i samotní studenti.

3. Pro efektivní učení se používají různé modely a techniky.

Učení založené na dotazování, projektové učení, přímé učení, vzájemné učení, školní výuka, e-learning, mobilní, překlápěcí třída – možnosti jsou nekonečné. Je pravděpodobné, že žádný z nich není dostatečně neuvěřitelný, aby uspokojil každý prvek obsahu, osnov a různorodosti studentů ve vaší třídě. Charakteristickým znakem vysoce výkonné třídy je rozmanitost, která má také vedlejší účinek ve zlepšení vašich dlouhodobých schopností jako pedagoga.

4. Školení je personalizováno podle různých kritérií.

Personalizované učení je pravděpodobně budoucností vzdělávání, ale prozatím leží břemeno směrování studentů téměř výhradně na bedrech třídního učitele. Díky tomu je personalizace a dokonce i důsledná diferenciace výzvou. Jednou z odpovědí je personalizace výuky. Pokud odpovídajícím způsobem upravíte tempo, vstupní body a přísnost, budete mít větší šanci objevit, co studenti skutečně potřebují.

5. Kritéria úspěchu jsou vyvážená a transparentní.

Studenti by neměli hádat, jak vypadá „úspěch“ve vysoce výkonné třídě. Také by nemělo být plně váženo „účastí“, výsledky hodnocení, přístupem nebo jinými individuálními faktory, alespíše se obsah slil do soudržné struktury, která dává smysl – ne pro vás, vaše kolegy nebo odbornou knihu na vaší poličce, ale pro samotné studenty.

6. Učební návyky jsou neustále modelovány.

Kognitivní, metakognitivní a behaviorální „dobré věci“jsou neustále modelovány. Zvědavost, vytrvalost, flexibilita, priorita, kreativita, spolupráce, revize a dokonce i klasické návyky mysli jsou skvělé nápady, se kterými začít. Proto je často to, co se studenti učí od lidí kolem nich, méně přímé didaktické a více nepřímé a pozorovací.

7. Existují neustálé příležitosti k procvičování.

Staré myšlení se znovu vrací. Staré chyby se odrážejí dále. Komplexní myšlenky jsou přehodnoceny z nových úhlů. Rozdílné koncepty jsou protichůdné. Používají se nové a efektivní výukové technologie.

efektivní učební pomůcky
efektivní učební pomůcky

Nezáleží na tom, co, záleží jak

Charakteristiky efektivního učení se dělí do tří skupin: hra a učení, aktivní učení, tvoření a kritické myšlení.

  • Hraní a učení. Děti si přirozeně hrají a zkoumají, aby uspokojily svou přirozenou zvědavost. Manipulují s prostředím, testují ho a vyvozují vlastní závěry bez jakéhokoli skrytého záměru. Reagují s otevřenou myslí na to, co se stane v důsledku jejich experimentů. Povaha jejich učení je vždy praktická a děti jsou autory, kteří utvářejí zážitek. Využívají své znalosti aporozumění světu a vnést ho do svého studia. Pomocí své představivosti a kreativity zlepšují své porozumění a zkoumají své zájmy. Když si děti hrají a zkoumají, cítí-li se k tomu motivovány, jsou také přirozeně ochotnější riskovat a zkoušet nové zážitky.
  • Aktivní učení. Učení je efektivní, když je motivováno. Pak je pozornost a koncentrace na zkušenosti a činnost na jejich vrcholné úrovni. Když jsou děti nadšené z toho, co dělají, jsou činností zcela pohlceny a soustředí se na její detaily. Bude také pravděpodobnější, že zůstanou dostatečně motivovaní, aby to zkusili znovu, pokud neuspějí, překonají potíže a zlepší svůj výkon. Udělají to proto, aby dosáhli svých osobních cílů, nejen cílů ostatních, což je nezbytné pro udržení jejich dlouhodobého úspěchu.
  • Tvorba a kritické myšlení. Děti chápou svět, když ho mohou volně prozkoumávat, když využívají své dosavadní znalosti k tvořivým experimentům se svým prostředím, řešení problémů a zlepšování svých zkušeností. Testují vlastní hypotézy, přicházejí s vlastními nápady, jak své zkušenosti přenést dále. Pomocí toho, co již znají, děti propojují různé mezioborové koncepty, což jim pomáhá předpovídat, nacházet význam, uspořádat události a předměty za sebou nebo rozvíjet porozumění příčině a následku. Tím, že si děti organizují své zážitky po svém, se učí přistupovat k úkolům, plánovat, měnit své plány astrategie.

Aby bylo učení efektivní, není důležité, co se děti učí, ale jak se učí, a to je něco, co by pedagogové měli vzít v úvahu při plánování vzdělávacího prostředí pro své děti.

Doporučuje: