Fáze lekce GEF. Etapy moderní lekce o GEF

Obsah:

Fáze lekce GEF. Etapy moderní lekce o GEF
Fáze lekce GEF. Etapy moderní lekce o GEF
Anonim

Podle federálního státního vzdělávacího standardu (FSES) by mělo být chápáno jako soubor povinných požadavků na proces učení na určité úrovni. Pro jejich realizaci ve vzdělávací instituci by měl být vypracován hlavní program sestávající z učebního plánu, kalendáře, pracovních projektů kurzů, předmětů, oborů. Jeho součástí by měly být i metodické a hodnotící materiály. V souladu s tímto programem učitelé budují své profesní aktivity v průběhu akademického roku jako celku, plánují každou hodinu zvlášť. Podívejme se dále na hlavní fáze lekce o GEF.

fáze lekce o fgos
fáze lekce o fgos

Obecná klasifikace

Ve škole se vyučuje mnoho různých předmětů. Obsah informací je jistě jiný. Všechny lekce však lze zařadit do následujících skupin:

  1. Objevování nových znalostí.
  2. Lekce reflexe.
  3. Třídy obecného metodologického zaměření.
  4. Lekce o vývojové kontrole.

Cíle studie

Na každé lekci jsou stanoveny a realizovány určité cíle. Takže v hodinách objevování nových poznatků si studenti rozvíjejí schopnost používat nové metody jednání, koncepční základna se rozšiřuje přidáváním nových komponent. V lekcích reflexe jsou již nastudované algoritmy, termíny, koncepty fixovány a v případě potřeby korigovány. Na hodinách obecného metodologického zaměření se tvoří zobecněné normy činnosti, odhalují se teoretické základy pro další rozvoj obsahově metodických směrů. Kromě toho dochází k vytváření schopností systematizovat a strukturovat studovaný materiál. V hodinách řízení vývoje si děti rozvíjejí dovednosti introspekce. Je třeba poznamenat, že rozdělení lekce do fází podle federálních státních vzdělávacích standardů (druhá generace) by nemělo narušit kontinuitu učení.

Charakteristika fází lekce GEF: "Objevování nových znalostí"

Každá lekce je postavena podle určitého vzoru. Můžeme rozlišit následující fáze lekce o federálním státním vzdělávacím standardu (bude to matematika nebo ruský jazyk, v zásadě na tom nezáleží):

  1. Motivace pro vzdělávací aktivity.
  2. Aktualizace a zkušební akce.
  3. Identifikace místa a příčin obtíží.
  4. Vytváření projektu a řešení problému.
  5. Implementace vygenerovaného modelu.
  6. Primární posílení s mluvením nahlas.
  7. Samostatná práce se sebeovládáním.
  8. Zařazení do systému znalostí a opakování.
  9. Reflexe vzdělávacích aktivit ve třídě.
  10. charakteristika fází lekce na fgos
    charakteristika fází lekce na fgos

Motivace

Cíle jednotlivých fází lekceGEF jsou jiné. Zároveň však spolu úzce souvisí. Účelem motivace je rozvoj vnitřní připravenosti studenta plnit stanovené standardy na individuálně významné úrovni. Implementaci tohoto úkolu zajišťuje:

  1. Vytváření podmínek pro vznik individuální vnitřní potřeby vykonávat činnosti.
  2. Aktualizace požadavků na studenta učitelem.
  3. Vytvoření tematického rámce pro aktivity.

Aktualizace a zkušební akce

Hlavním cílem v této fázi je připravit myšlení dětí a uspořádat jejich chápání vlastních potřeb pro vytvoření nového modelu jednání. Aby toho studenti dosáhli, potřebují:

  1. Reprodukovány a zaznamenány dovednosti, znalosti a dovednosti potřebné k vytvoření nového modelu chování.
  2. Aktivované mentální operace a kognitivní procesy. Mezi první patří zejména syntéza, analýza, zobecnění, srovnání, analogie, klasifikace atd. Kognitivní procesy - pozornost, paměť atd.
  3. Aktualizován standard vzdělávací akce.
  4. Snažil se samostatně dokončit úkol aplikace nových znalostí.
  5. Opraveny potíže, které se objevily při provádění zkušebního opatření nebo v jeho odůvodnění.
  6. fáze kombinované lekce o fgos
    fáze kombinované lekce o fgos

Identifikace problémů

Klíčovým úkolem v této fázi je uvědomění si toho, co přesně není dostatek znalostí, schopností nebo dovedností. Za úspěchtento cíl potřebuje, aby děti:

  1. Analyzovali jsme všechny naše akce. Stojí za zmínku, že introspekce doprovází všechny fáze moderní lekce (podle GEF).
  2. Opraven krok nebo operace, kde k problému došlo.
  3. Porovnali jsme naše vlastní akce v místě, kde problém vznikl, s dříve studovanými metodami a určili jsme, jaká konkrétní dovednost chybí k vyřešení úkolu, podobné otázky.

Budování projektu

Účelem této fáze je formulovat cíle aktivity a na jejich základě zvolit model a způsob jejich realizace. Aby toho dosáhli, studenti:

  1. Komunikativní formou formulují konkrétní úkol nadcházejících tréninkových aktivit, pomocí kterých bude odstraněna dříve zjištěná příčina obtíží.
  2. Navrhněte a dohodněte se na tématu lekce, které může učitel objasnit.
  3. Vyberte si model pro utváření nových znalostí. Může to být metoda zjemnění nebo přidání. První je relevantní, pokud lze vytvořit nový model na základě již získaných znalostí. Metoda sčítání se používá, pokud neexistují žádné prostudované analogy a není třeba představovat zásadně nové postavy nebo metodu akce.
  4. Vyberte prostředky, kterými se znalosti tvoří. Patří mezi ně studované modely, algoritmy, způsoby psaní, koncepty, vzorce a další nástroje.
  5. cíle fází lekce na fgos
    cíle fází lekce na fgos

Implementace projektu

Hlavním úkolem je vytvoření nového modelu jednání dětí, schopnost jej aplikovat apři řešení problému, který způsobil potíže, a podobných problémů. Studenti:

  1. Na základě zvolené metody předkládají hypotézy a dokládají je.
  2. Používejte předmětové akce s diagramy, modely při budování nových znalostí.
  3. Použijte vybranou metodu k vyřešení problému, který způsobil potíže.
  4. Shrňte průběh akce.
  5. Opravte problém, který nastal dříve.

Primární připnutí

Je nutné, aby se děti naučily novou metodu jednání. To vyžaduje, aby děti:

  1. Vyslovují nahlas své kroky a své zdůvodnění.
  2. Vyřešil jsem několik typických úkolů pomocí nového způsobu, jak věci dělat. To lze provést ve dvojicích, ve skupinách nebo frontálně.

Samostatná práce a sebezkoumání

Tyto fáze moderní lekce GEF jsou obzvláště důležité. Při samostatné práci se kontroluje míra osvojení získaných znalostí a vytváří se úspěšná situace (pokud je to možné). Tyto fáze lekce GEF naznačují:

  1. Provádění práce podobné té první, ale řešení úkolů, ve kterých dříve došlo k chybám.
  2. Provedení autotestu podle standardu a oprava výsledků.
  3. Stanovení, jak překonat potíže, které se objevily dříve.

Tyto fáze lekce GEF zahrnují speciální typ práce pro ty děti, které neměly problémy při řešení poprvé. Pracují na úkolech na úrovni kreativy na základě modelu a poté sami kontrolují výsledky.

hlavní fáze lekce o fgos
hlavní fáze lekce o fgos

Začlenění do sféry znalostí a opakování

Klíčovým úkolem je aplikace akčních modelů, které způsobily potíže, upevnění probrané látky a příprava na vnímání následujících částí předmětu. Pokud byly předchozí fáze lekce GEF dokončeny uspokojivě, pak děti:

  1. Vyřešte problémy, ve kterých uvažované akční modely souvisí s těmi, které jsme studovali dříve, a navzájem.
  2. Proveďte úkoly zaměřené na přípravu na studium dalších (dalších) oddílů.

Pokud předchozí fáze lekce GEF přinesly negativní výsledek, samostatná práce se opakuje a sebekontrola se provádí pro jinou možnost.

Reflection

V této fázi je hlavním cílem uvědomění dětí o způsobu překonávání obtíží a sebehodnocení výsledků nápravné či samostatné práce. K tomu studenti potřebují:

  1. Ujasněte si algoritmus pro opravu chyb.
  2. Pojmenujte postup, který způsobil obtíž.
  3. Opravte úroveň souladu se stanovenými cíli a dosaženými výsledky.
  4. Zhodnoťte svou práci ve třídě.
  5. Nastavte si cíle pro sledování.
  6. Na základě výsledků práce v lekci se dohodne domácí úkol.
  7. fáze lekce o fgos matematice
    fáze lekce o fgos matematice

Zaměstnání vývojové kontroly

Zvažte například fáze hudební lekce podle GEF:

  1. Motivace k testovánínápravné opatření.
  2. Aktualizace a zkušební výukové aktivity.
  3. Lokalizace osobních potíží.
  4. Vytváření projektu k nápravě nalezených problémů.
  5. Implementace nového modelu.
  6. Shrnutí řečových potíží.
  7. Samostatná práce a ověřování podle standardu.
  8. Řešení problémů na kreativní úrovni.
  9. Odraz práce.

Provádění kontrolních činností

Hlavní úkol motivace k nápravné činnosti je obdobný tomu, který byl popsán dříve, a spočívá v rozvoji vnitřní připravenosti studentů k realizaci požadavků pedagogické práce. V tomto případě však existuje kontrolní-opravná orientace. V tomto ohledu je nutné:

  1. Stanovte si cíl hodiny a vytvořte podmínky pro vznik vnitřní potřeby studentů zapojit se do práce.
  2. Aktualizujte požadavky na studenta z kontrolních a nápravných opatření.
  3. V souladu s dříve vyřešenými úkoly definujte tematické limity a vytvořte pokyny pro práci.
  4. Formulujte kontrolní metodu a postup.
  5. Definujte hodnotící kritéria.

Příprava dětského myšlení

Studenti by si měli být vědomi své vlastní potřeby kontroly a introspekce, identifikace příčin obtíží. K implementaci tohoto úkolu potřebujete:

  1. Proveďte opakování vzorů řízených akcí.
  2. Aktivujte takové mentální operace, jako je zobecňování, srovnávání a také kognitivní procesy, které jsou nezbytnéna zkoušku.
  3. Organizujte motivaci dětí k provádění činností pomocí plánovaných způsobů jednání.
  4. Vytvořte podmínky pro výkon jednotlivých kontrolních prací.
  5. Dejte dětem příležitost k sebehodnocení svých aktivit podle předem stanoveného kritéria.
  6. fáze lekce fgos druhé generace
    fáze lekce fgos druhé generace

Třída obecného metodologického zaměření

Fáze kombinované lekce o federálních státních vzdělávacích standardech jsou zaměřeny na utváření představ dětí o technikách, které spojují pojmy, které studují, do jednoho systému. Navíc přispívají k povědomí o metodách sestavení plánu samotné vzdělávací činnosti. To zase poskytuje samostatnou změnu a seberozvoj studentů. V takových třídách se provádí tvorba norem a metod vzdělávací činnosti, sebehodnocení a sebekontroly, reflektivní sebeorganizace. Takové třídy jsou považovány za superpředmět. Konají se mimo jakoukoli disciplínu ve třídě nebo během mimoškolní aktivity.

Závěr

Rozdělení lekcí na etapy vám umožňuje prezentovat látku v jasně strukturovaném, logickém sledu a zároveň zajišťuje nepřetržitou koordinaci činností studentů. Pro každou lekci by měly být stanoveny úkoly, možnosti jednání studentů. Důležitá je také organizační fáze lekce GEF. Předchází utváření motivací u dětí. Po pozdravu učitel provede test připravenosti, stanovenonepřítomný. Poté se soustředí pozornost studentů, nastaví se potřebná nálada pro vnímání informací. Pokud je to nutné a možné, učitel může upravit plán lekce v organizační fázi.

Doporučuje: