Plán výuky techniky pro základní školy se výrazně liší od hodin pro starší žáky, protože je kladen důraz na rozvoj motorických dovedností u dětí ve věku základní školy. Navrhované shrnutí je určeno pro studenty 2. ročníku.
Cíl: výroba podzimních řemesel z přírodních materiálů
Výbava: suché listí, plastelína, bílé listy alba, lepidlo, nůžky.
Než vytvoříte podobný plán lekce o technologii, musíte s dětmi zorganizovat exkurzi do parku nebo lesa nasbírat suché listí.
Úvodní část lekce
Učitel: "Dobrý den, kluci, posaďte se. Přeji vám dobrou náladu a produktivní lekci. Dnes máme otevřenou lekci techniky, přišli k nám hosté, pojďme jim ukázat, co umíme. Podívejte se z okna a odpověz, jaké změny nastaly v přírodě s nástupem podzimu?"
(Slunce nesvítí tak jasně jako v létě, listy na stromech změnily barvu na žlutou a zlatou, ptáci se připravují na odlet do teplejších podnebí).
Učitel: „Je to tak, teď se každý zamyslí a vyjádří svůj osobní názor na to, pročpodzim je krásný."
Možnosti hlasu studentů. Při sestavování plánu – shrnutí lekce o technice je zvláště důležité zaměřit se na děti, které se ve výuce nejčastěji chovají pasivně a nejistě, proto je třeba se takových žáků cíleně ptát na osobní názor a dát jim příležitost mluvit.
Chvilka poezie
Učitel: "Dnešní plán výuky techniky není snadný! Váš spolužák vám dává dárek - básničku o podzimu."
Studentské představení s připravenou básní:
Jak krásná jsi ve svém
Zlaté oblečení, Možná byste se mohli ještě zahřát?
No, jen trochu!
Brzy se svlékne
Náš fialovo-žlutý les, Křídla sbohem nám, Ptáci budou náhle mávat z nebe.
Na světě není nic krásnějšího
Toho září, Potkáme podzim s láskou, Přijímáme zralé dárky.
Teď je tu krásně
Nepotěší oko!
Hravě odchází žluté
Tanec je veden za nás!
Je žádoucí rozmělnit plán lekce o technologii kreativitou: básně, povídky, hádanky, které pomohou kluky inspirovat.
Učitel: "Dnes v lekci využíváme dary podzimu k zajímavým řemeslům. Podívejte se prosím na práci, kterou vám ukážu."
Učitel předvádí různá řemesla vyrobená z přírodních materiálů a komunikuje s dětmi:
- Jaké předměty a zvířata jsou na nich vyobrazeny?
- Co mají tato řemesla společného?
(používá se přírodní materiál).
- Pojmenujte to.
(Žaludy, listy, semena a další).
- Ano, tyto práce používaly různé materiály, které nám dala matka příroda.
- Jaký další přírodní materiál dokážete pojmenovat?
(Ptačí peří, šišky, kameny, větve stromů, bobule atd.).
- Můžete použít cokoliv, hlavní věcí je mít představivost a touhu vytvořit mistrovské dílo. Dnes budeme pracovat se suchým listím. Pamatujete si naši procházku v parku, které listy stromů jste viděli?
(Bříza, dub, osika, topol, javor).
- Jak se liší?
(Tvar a barva).
Asociace
Učitel předvádí různé listy, studenti hádají a pojmenovávají, ke kterým stromům patří.
Učitel: "Podívejme se na tvar každého listu. Co vám připomínají, s čím se spojují?"
Každý, kdo chce vyjádřit své myšlenky, a tím nutí fantazii pracovat.
Učitel: "Určitě jste již měli nějaké myšlenky a nápady pro své řemeslo."
Bezpečnost
Učitel: "Než začnete pracovat, je důležité vyslovit bezpečnostní pravidla! Pamatujme si, co je důležité vědět a dodržovat."
Studenti pojmenují pravidla TBC a učitel v tuto chvíli vyvěsí obrázek odpovídající každému pravidlu:
- Nemůžete kývat nůžkami různými směry, protože můžete zranit sebe i svého souseda.
- Nemůžeš ochutnat lepidlo.
- Používejte lepidlo a nůžky pouze podle pokynů a v případě potřeby.
- I u listu na šířku musíte být opatrní: můžete se pořezat o jeho ostrý okraj, takže je důležité, aby při práci ležel na stole.
- Po lekci musí být odstraněny všechny nástroje a nečistoty.
Praktická práce
Učitel: "Skvělé, teď se nebojíme pustit se do práce. Na stolech máte listy pracovních vzorků, pozorně se podívejte a možná si vezmete jeden z navrhovaných nápadů, nebo možná vaše představivost řeknu ti, co udělat."
Práce bude hodnocena podle následujících kritérií:
- Pořádek.
- Originalita.
- Kreativita.
Pracovní kroky:
1) Připravte si list na šířku, uspořádejte jej svisle nebo vodorovně, záleží na kompozici nebo jejích prvcích, které jste zvolili.
2) Vezměte požadovaný počet listů a rozložte je na list, čímž změříte, jak bude dílo vypadat.
3) Nůžkami opravte přírodní materiál, odstraňte přebytek nebo naopak přidejte potřebné prvky.
4) Pomocí lepidla připevněte listy na papír.
5) Pomocí Playdough přidejte detaily, které nelze vyrobit z listů (jako jsou zvířecí oči a další malé předměty).
Učitel zapne hudbu „zvuky přírody“, aby vytvořilaatmosféra podzimního lesa a pro kluky bylo zajímavější pracovat.
Při výrobě se učitel snaží oslovit každého studenta a poskytnout mu potřebnou pomoc.
Výstava prací a úvah
Učitel: "Jaké úžasné, neobvyklé aplikace máme! Jedna je krásnější než druhá, a co je nejdůležitější, liší se jedna od druhé a všechny jsou individuální. Nyní navrhuji, abyste svou práci pověsili na tabuli, a společně zvážíme, která zajímavá galerie je nyní v naší třídě."
Jako reflexi lze použít tři typy hodnocení:
Sebehodnocení
Děti jsou zvány, aby představily své řemeslo, řekly, co je na něm vyobrazeno a co ho inspirovalo k vytvoření tohoto díla, a také zhodnotily sebe: povedlo se vše, co bylo naplánováno? Co byste chtěli změnit?
2. Vzájemné hodnocení.
Zeptejte se dětí, kterou práci mají nejraději? Která z aplikací je nejneobvyklejší / inspirativní / úhledná a tak dále. Co si přeješ soudruhu?
3. Hodnocení učitele.
Učitel hodnotí práci podle kritérií a známek.
Učitel: "Zakončeme tuto hodinu dobrým skutkem, navrhuji, abychom zašli za žáky 1. stupně a věnovali jim tyto nádherné obrazy. Ať je inspirují k podobným tvořením a třeba příští rok budou chtít udělej něco podobného".
Po zvonění o přestávce jde třída navštívit prvňáčky, gratulujeme k nástupupodzim a dej jim dárky.
Tento plán lekcí technologie GEF byl sestaven a pokrývá a umožňuje vám realizovat všechny nezbytné cíle a záměry.