Řád „Za vítězství nad Německem“(1941-1945)

Obsah:

Anonim

Řád „Za vítězství nad Německem“byl založen I. V. Stalina dne 5.9.1945 a byl přidělen každému, kdo se zúčastnil bojů 2. světové války - přímo či nepřímo. Od října 1944 se diskutuje o otázce vytvoření vládního vyznamenání, které by bylo možné udělovat nejen seniorům v hodnosti, ale i řadovým vojákům. Udělení řádu proběhlo pod vedením vlády SSSR, k převzetí medaile byli předvedeni piloti, vrchní velitelé a vojíni, seznam všech kategorií osob, které tento řád obdržely, je uveden níže.

řádu za vítězství nad Německem

Trocha historie

Pojďme se v duchu rychle vpřed do těch časů… Konečné vítězství nad nacisty není daleko a 5. května 1945 generál Khrulev zadává úkol - náčrtky vyznamenání "Za vítězství nad Německem" by měla být připravena za několik dní. Úkol to byl velmi naléhavý a na práci se podílel nejeden umělec. Mezi tvůrce skic patří:příjmení: I. A. Ganfa, Kiselev, G. B. Barkhin, ale zvítězil projekt umělců Andrianova a Romanova.

rozkaz k vítězství nad Německem 1941 1945

Tato skica byla obrázkem I. V. Stalin na přední straně z profilu, stejně jako nápisy k poctě Velkého vítězství nad fašismem (jsou uvedeny v textu níže), na medaili byla připevněna oranžovo-černá stuha Řádu slávy. V této podobě byla medaile schválena Nejvyšší radou Unie.

Počet oceněných medailí

V květnu 1945 byly řády a medailemi „Za vítězství nad Německem“uděleny asi 13 milionům 666 tisícům vojáků a důstojníků a následně tato vyznamenání našla své hrdiny na mnoho let. Největší počet ocenění připadl na výročí 50. výročí Velkého vítězství. Celkový počet příjemců této medaile byl 14 930 000.

Řády a medaile za vítězství nad Německem

Vyznamenání tímto řádem měli zároveň právo na následné udělení pamětních medailí (například na počest dvacátého výročí vítězství ve válce).

Popis objednávky

Řád „Za vítězství nad Německem“(1941-1945) má kulatý tvar a ve svém originále je vyroben z mosazi a jeho průměr je 32 milimetrů. Všechny obrázky a nápisy na medaili mají konvexní tvar. Přední část obsahuje profilový obrázek soudruha Stalina, v horní části si můžete přečíst nápis: "Naše věc je spravedlivá." Ve spodní části jsou vyryta slova „Vyhráli jsme“. Co se týče rubové strany medaile, jsou zde také nápisy a spodní částzdobené pěticípou hvězdou. Medaile je pomocí očka a kroužku spojena s pětibokým blokem, blok je potažen hedvábnou moaré svatojiřskou stuhou, jejíž šířka je 24 milimetrů. Vzor stuhy se skládá z pěti stejných podélných pruhů černé (3) a oranžové (2) barvy, které se navzájem střídají. Oranžové pruhy také lemují stuhu.

Nápisy

Přední část obsahuje profilový obrázek soudruha Stalina v podobě maršála Sovětského svazu, v horní části medaile je nápis: "Naše věc je spravedlivá" a dole - " Jsme vyhráli." Pokud jde o zadní stranu medaile, v jejím středu je nápis „ve Velké vlastenecké válce v letech 1941-1945“.

Kdo měl být odměněn

Kdo tedy měl nárok na Řád „Za vítězství nad Německem“? Byli oceněni:

1. Servisníci a svobodní pracovníci, kteří se účastnili válečných front nebo svou činností zajistili vítězství ve vojenských újezdech.
  2. Všichni, kteří sloužili na frontách (viz bod 1), ale odešli z důvodu zranění nebo nemoci. Ocenění se uděluje také těm, kteří byli převedeni na jinou práci.
  3. Medaile byla udělována těm vojákům, kteří sloužili alespoň tři měsíce, a těm svobodným zaměstnancům, kteří sloužili alespoň šest měsíců na okresních vojenských správách, jakož i v náhradních vojenských jednotkách, výcvikových jednotkách a ve vojenských kontrarozvědkách. Rozkaz „Za vítězství nadNěmecko“bylo přiděleno těm, kteří pracovali ve skladech, velitelských kancelářích, nemocnicích, vojenských podnicích a dalších podobných institucích.
  4. Medaile byly uděleny také personálu NKVD, který svou prací přispěl k Velkému vítězství ruského lidu.
  5. Řád byl udělen pracovníkům zadních evakuačních lékařských ústavů Rudé armády a námořnictva, kteří byli převedeni pod jurisdikci Lidového komisariátu zdravotnictví SSSR a byli považováni za mobilizované, aby sloužili těmto nemocnicím.
  6. Nakonec byla medaile udělena zaměstnancům, stejně jako dělníkům, kolektivním farmářům a dalším civilistům z partyzánských oddílů operujících za nepřátelskými liniemi.
řádu za vítězství nad Německem cena

Prezenci provedli velitelé jednotek těm, kteří byli ve vojenských jednotkách, a osoby ve výslužbě byly oceněny městskými a okresními vojenskými komisaři v místě bydliště oceněných.

Kolik je odměna za výhru

Morální složka prodeje objednávek vás nutí přemýšlet o lidském svědomí. Lidé, kteří se odváží prodat zásluhy vlasti svých otců a dědů, se k tomuto kroku rozhodnou z nějakého důvodu. Někdo opravdu potřebuje peníze, někdo prodává regálie bez váhání, ale stojí za to se nad tím zamyslet. Řád „Za vítězství nad Německem“lze dnes prodat za asi 1000 rublů, ale pamatujte si, za jakou cenu šli našim dědům a pradědům, máme právo obchodovat s pamětí vítězství, zděděnou v krvi ?

Stalinův řád za vítězství nad Německem

Průměrná tržní cena za medaili je mezi 1000 a 3000rublů, v závislosti na možnostech jeho provedení. Pro sběratele může být cena vyšší, dnes existují speciální aukční weby. Každá medaile má identifikační číslo, pomocí něj můžete najít majitele, pokud chcete udělat dobrý skutek a vrátit jej do rukou toho, komu byla přidělena. V tomto případě musí být medaile předána orgánům činným v trestním řízení. Pokud není číslo, můžete medaili vzít do muzea. Řád „Za vítězství nad Německem“, jehož cena je dnes asi 100 dolarů, se za deset nebo dvacet let může výrazně zvýšit, takové věci se nikdy neznehodnotí, protože datum vítězství nad fašismem nelze nikdy vymazat z ruských dějin.

Odpovědnost za obchodní příkazy

Pokud medaile právoplatně nepatří svému majiteli, možná byla kdysi ukradena, pak je ve skutečnosti hledaná a jakýkoli pokus o její prodej může prodejce přivést k trestní odpovědnosti. Řád Stalina „Za vítězství nad Německem“, stejně jako další ocenění, lze nyní nalézt na mnoha internetových aukcích, domácích i zahraničních.